22 Temmuz 2019 Pazartesi

Ankara’da enteresan olay

ankarada-enteresan-olay

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent yollarında yaşanan buzlanmalara ilişkin, “Başkent’te kimliği belirsiz kişilerin refüjlerdeki çim sulama musluklarını açarak yollarda buzlanma yaşanmasına neden olduklarını tespit ettik. Polis bu kişileri arıyor” dedi.
31 Aralık 2014 Çarşamba 15:30

 Başkan Gökçek, katıldığı bir radyo programında Ankaralıların ulaşımla ilgili sorularını cevapladı. Sunucu Elvan Palaşoğlu’nun, “22 Aralık sabahı gizli buzlanmadan oluşan Ankara’da meydana gelen 100’ün üzerinde kazada belediyenin ihmali söz konusu mu?” şeklindeki sorusu üzerine Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan 12 metrenin üzerindeki cadde ve sokakların sayılarını vererek, Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda 130 adet bulvar olduğunu söyledi. 130 bulvarın toplam uzunluğunun 925 kilometre, 3 bin 826 tane caddenin toplam uzunluğunun 4 bin 120 metre, 8 bin 533 adet 12 metrenin üzerinde sokağın toplam uzunluğunun da 3 bin 387 kilometre olduğunu kaydeden Gökçek, “Bunları topladığınızda 8 bin kilometre bulvar ve devamlı olarak tuzlamak zorunda olduğumuz yollar var. Eğer bütün Ankara’daki köy yollarını da sayacak olursak 5 bin 959 kilometre bağlantı yolu ve toplam uzunluk 21 bin 984 kilometreye çıkıyor. Yani 22 bin kilometre yolumuz var. Bunun tamamının tuzlanması kesinlikle söz konusu olamaz. Buna ne tuz yeter ne de başka şey, ama ana arterlerde biz bu tuzlamayı devamlı olarak yapıyoruz” dedi.

“22 ARALIK GÜNÜ ENTERESAN BİR OLAY OLDU”

Başkan Gökçek, karla mücadele ve yol güvenliği ile ilgili açıklamalarına şaşırtıcı bir olayı aktararak devam etti. 22 Aralık tarihinde Ankara’da gizli buzlanmadan dolayı yaşanan kazalarla ilgili olarak, tuzlama araçlarının söz konusu gün de dahil devamlı olarak nöbette bulunduğunu belirten Gökçek, “O gün enteresan bir olay oldu. Refüjlerde birçok su vanasının musluklarının açıldığını arkadaşlarımız tespit ettiler. Kış vakti özel muslukları açmışlar ve oradan sızan su da yolda buzlanmaya neden olmuş. Birisini yakaladılar, ancak isabetli çıkmadı. Şimdi polis ısrarla bunu yapanları arıyor” diye konuştu.

VATANDAŞLARA KIŞ LASTİĞİ UYARISI

Ankara’nın içerisinde bir takım terör gruplarının bu tip halka yönelik işlere yöneldiğini ve amacın bir kaos ortamı oluşturarak, ortalığın karıştırılmasının istendiğini ifade eden Başkan Melih Gökçek, “Kış vakti lastiğinize dikkat edeceksiniz. Havanın çok soğuk olduğu günde sabahleyin evinizden çıktığınızda mutlaka bir gizli buzlanma vakasıyla karşılaşabileceğinizi düşünmeniz lazım. Buna göre de tedbirli olmanız gerekiyor” diyerek vatandaşları uyardı.Başkent yollarındaki ledli bilgilendirme ekranlarından sürücülerin devamlı olarak buzlanmaya karşı ikaz edildiğini kaydeden Başkan Gökçek, vatandaşları kış lastiğinin yanı sıra hız yapmamaları ve fren mesafesinin korunması konularında da uyardı. Özel araçlara da kış lastiği zorunluluğu uygulanmasına ilişkin Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ile görüşeceğini kaydeden Gökçek, karla mücadele araçlarının hazır halde nöbette olduğunu belirterek, “Fazla tuz atmak da işin çözümü değil asfalta büyük zarar veriyor. Gelecek seneye büyük zarar veriyor. Biz de otobüslerimize 2 trilyon liralık kış lastiği taktık” dedi.

BAŞKENTLİLERİN YOL SORULARINI CEVAPLADI

Programda dinleyicilerin sorularını da cevaplandıran Başkan Gökçek, akıllı kart cihazlarının sesli olmasının nedenini soran bir vatandaşa, “Engellilerin kartları maalesef engelli olmayan veya yaşlıların kartları yaşlı olmayan kişiler tarafından da kullanılıyor. Bu yüzden de sesli olarak bu uyarının yapılması şart. Başka şekilde algılamamak gerekir” cevabını verirken, sefer başına 3,76 yolcu binmesi nedeniyle EGO otobüslerinin gece uygulamasının iptal olunmasıyla ilgili bir soruyu şu şekilde cevaplandırdı:

“Ankara Otobüs İdaresi ayda sadece 30 trilyon lira -eski parayla- zarar ediyor. Yılda 360 trilyon lira eder bu. Biz bunları yaparken de basında çok haber çıkarttık. Demek ki ilgi yok. İlgi olmadığına göre bunların devam etmesinin de bir mantığı yok. İkincisi ise Ankara’da 300’ün üzerinde hattımız var, bu 300’ün üzerinde hattın hangisine siz kalkıp da sabaha kadar çalışması kararı vereceksiniz. Biz kalkıp da gece sadece 50 kişi bu otobüslere binecek diye onların keyfi için 5 milyonluk Ankaralının cebinden para alıp o 50 kişiye mi verelim?”

Keçiören metrosunun bitirilme zamanına ilişkin soru üzerine de Keçiören metro hattının yapımının Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapıldığını, bitirilmesinin geciktiğini, bunun nedeninin de ihaleyi alan firmaların yavaş davranması, işleri aksatması olduğunu açıklayan Başkan Gökçek, “Biliyorsunuz ihaleye istediğiniz firmaya veremiyorsunuz, kim girerse uygun fiyat veren alıyor. Kim girerse alınca da böyle oluyor. Bunu açık ve net olarak söyleyeyim” dedi.

Hacettepe Üniversitesi’ndeki servislerin kaldırılmasıyla ilgili soru üzerine kendisinin Hacettepe Üniversitesi Rektörü ile konuştuğunu ve otobüs teklifinde bulunduğunu söyleyen Gökçek, önce “evet” cevabı aldığını, sonrasında ise rektörlüğün vazgeçtiğini söyledi. C plakası isteği de geri çevrilmeyen Hacettepe Rektörlüğü’nün hiçbir masrafın içerisine girmek istemediğini ve masraflarını başkalarının sırtına yıkmak istediklerini kaydeden Başkan Gökçek, metro çalışmaları öncesi Çayyolu’nda bir programda “Metromuzu istiyoruz” diye yuhalandığı ve kendisini ıslıkla protesto eden bir vatandaşı sahneye alarak, yapılan çalışmaları anlattığı anısını da dinleyenlerle paylaşarak, “Şimdi de bu getirilen metroya, ‘biz bu metroya binmeyiz, otobüs koyun, daha hızlı gidiyoruz’ deniliyor. Bu olmaz. Bu devletin malı müşterek malımız” dedi.

“HALK OTOBÜSLERİ ŞİKAYETLERİNİ DE 153’E BİLDİRİN”

Özel halk otobüsleriyle ilgili şikayet eden bir vatandaşa da bu otobüslerin denetlendiğini ifade eden Gökçek, “ALO 143’ten EGO’yu isteyerek, bütün şikayetlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Olay saatini tutup, aracın plakasını alın sadece. Mutlaka yanıt verilir, kesinlikle cevapsız kalmaz” diye konuştu.

Eskiden havaalanına Başkent merkezden yolcu taşımacılığı yapan HAVAŞ’ın UKOME tarafından ihale edilmeyip resen kendiliğinden kurulmuş, korsan çalışan bir firma olduğunu ve bu nedenle bu güzergahta sefer yapılması için ihale açıldığını, ihaleye HAVAŞ’ın da girdiğini ancak kaybettiğini anlatan Başkan Gökçek, “HAVAŞ’ın şu anda kesinlikle hiçbir hakkı yok. Çünkü Ankara’da bütün toplu taşıma araçlarının güzergahını belirleme ve o hattı herhangi bir şekilde işletmeye verme yetkisi UKOME’ye aittir” dedi.

ETLİK’TE İKİ YENİ TRAFİK PLANI

Başka bir soru üzerine de hastane yapımları süren Etlik’teki trafik alt yapısının iki şekilde düşünüldüğünü, bunlardan Keçiören’de belediye binasının olduğu yerden başlayıp hastaneden, ANKAPARK’ın yanından geçerek Anadolu Bulvarı’na devam eden ve direkt Ahlatlıbel’e kadar bağlanacak olan 18 kilometrelik bir tünel olduğunu açıklayan Başkan Melih Gökçek, “Ama benim ikinci düşündüğüm bir şey var. Biz hava teleferiği yapacağız o bölgeye. Özellikle Ulus’a ve Kızılay’a insanları rahatlıkla getirmeyi düşünüyoruz. Biliyorsunuz şimdi hızlı tren de yapılıyor, hızlı trenin üzerinden geçilip Sıhhiye’ye gelinecek. Şu anki Adliye binasının bulunduğu bina da Adliye şimdiki toptancı hale taşınınca boşalacak ve bu alanı meydan haline getirip otobüs, dolmuş, teleferiğin birleştiği Ankara Ulaşım Meydanı yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Teleferiğin artık bütün dünyada ideal bir ulaşım şekli olduğunu ve Etlik’te de trafiği rahatlatacak en güzel yöntem olduğunu düşündüğünü ifade eden Başkan Gökçek, Şentepe-Yenimahalle teleferik hattından günde 12 bin vatandaşın yararlandığını da söyledi.

ÖVEÇLER YOLUNDAKİ GECEKONDU SORUNU

Malazgirt Bulvarı’nın devamında bulunan ve Öveçler’de yolu tıkayan gecekondu sorununa ilişkin bir soruya da mahkeme süreçlerine ilişkin bilgiler vererek cevap veren Başkan Gökçek, şunları kaydetti:

“Biz burayı kamulaştıracağız tabi mecburen başka çare yok. O işe yaramaz denilen, CHP’lilerin yaptırmayız diyerek kendilerini yırtıp perişan ettikleri, ODTÜ’lü eylemci öğrencilerin ortalığı birbirine kattıkları Malazgirt Bulvarı’ndan günde 90 bin araç geçiyor. Öveçler’in de mutlaka açılması gerekir.”

YENİ ULAŞIM ÇALIŞMALARI

Keçiören’e alternatif yol olarak Sanatoryum Caddesi’ni direkt olarak Samsun Yolu’na bağlayacakları yeni bir yol müjdesi de veren Gökçek, yeni metroların çalışma saatlerinin de tren vagonlarının hepsinin hazır olmasının ardından normale döneceğini belirterek, Güneypark projesine ilişkin bir soruya da, “Biz güneyde bir kent kurmayı düşünmüştük. Güneykent olarak İmrahor Vadisi’nde bir adımı gerçekleştirmek istiyoruz. 11 kilometrelik Ankara kanal projesi için şu anda kentsel dönüşüm projemiz için müsaade bekliyoruz. İnşallah Bakanlar Kurulu’ndan bu karar çıktıktan sonra orada bir adımımız olacak” cevabını verdi.

BİLKENT YOLU’NA ODTÜ ENGELİ

Bilkent Yolu’nun genişletilmesinin ODTÜ’nün yan yolunu kendilerine kullandırmaması nedeniyle yapılamadığını belirten Gökçek, şunları dedi:

“ODTÜ yönetimi Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne karşı her konuda menfi davranıyor… Benim en önem verdiğim hususlardan bir tanesi de Eymir halkın malı olmalıdır, ODTÜ’deki bir azınlığın bir elit grubun kendi eğlence yeri olmaktan çıkıp, Ankara’nın ortak eğlence yeri haline gelmeli ki, inşallah 2015’te gerçekleştireceğiz, alacağız ODTÜ’nün elinden.”

Haberin etiketleri:

melih gökçek, ankara


Haber okunma sayısı: 1768

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL

SİZDE GELİRSENİZ 1FAZLA OLURUZ.

Ankara Down Sendromu Yardımlaşma Derneği ve Ankara Artistik Kuaförler Derneğinin ortak Sosyal sorumluluk

OTONOMİDEN ÇAGRI “NOTERLER HAFTA SONU DA AÇIK OLSUN”

Başkent’te kurulu Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam ve alışveriş merkezi Otonomi’nin, 2. el araç alım

Yenimahalle’de kar alarmı

Başkentin kara bürünmesi ile Yenimahalle Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü karla mücadele ekipleri İlçe ve

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle’de iftar yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi tarafından Ragıp Tüzün

ATAK göreve hazır

Milli imkanlarla üretilip TSK envanterine katılan taarruz helikopteri T-129 ATAK, Kara Havacılık Komutanlığının

Davutoğlu Kırşehir'i Büyüledi !

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kırşehir Ahi Evran Külliyesi'ndeki 27. Ahilik Haftası töreninde, Ahi Evran ve o

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA