21 Eylül 2019 Cumartesi

Beypazarı Kapari Üretiminde Örnek Olacak

beypazari-kapari-uretiminde-ornek-olacak

Beypazarı Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri erozyona karşı önlem almak, atıl durumdaki verimsiz arazileri değerlendirmek ve halka öncülük etmek amacıyla 30 dönümlük araziye Kapari fidanı dikti.
11 Nisan 2015 Cumartesi 13:05

 Beypazarı Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri erozyona karşı önlem almak, atıl durumdaki verimsiz arazileri değerlendirmek ve halka öncülük etmek amacıyla 30 dönümlük araziye Kapari fidanı dikti.
30 dönümlük alanda 2000 adet kapari fidanı diken ekipler, ortalama ömrü 150-200 yıl olan Kapari’nin ilaç ve gıda sanayiinde kullanılan değerli bir bitki olduğunu ve 40 metre derinliğe kadar kök salarak toprağı çok iyi tuttuğunu belirtiyor. Kaparinin kökleri, toprağın derinliklerine inerek ve toprak altında yatay biçimde metrelerce yayılarak dolgu toprağı örtebilme özelliğine sahip. Tohumdan üretime geçmeyi hedefleyen Beypazarı Belediyesi, önümüzdeki yıllarda halka da Kapari fidanı dağıtacak.
Kapari ile ilgili bilgi veren Ziraat Teknikeri ve proje sorumlusu Durmuş Durmuş "Kapari, vücuda zarar veren ögeleri etkisiz hale getiriyor. Kaparinin içindeki kuersetin ve kaemperefol miktarı sarımsaktan çok daha fazla, içindeki flavonoid, hücrelere zarar veren maddeleri zararsız hale getiriyor.
Flavonoid akciğer kanseri oranını yüzde 50 azaltarak, tümör hücrelerinin çoğalmasını engelliyor.Güçlü antioksidan etkisiyle kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki göstererek, Kanserli hücrelerin çoğalmasını engelliyor. Dünyada en iyi Kapari Türkiye’de yetişiyor. Türkiye ise yurtdışından gelen talebe yetişemiyor. Bölgemiz ve kullandığımız bu arazide Kapari için çok uygun. Kapari aynı zamanda kan yapıcı ve kanla ilgili rahatsızlıkları olan hastaların mutlaka kullanması gerekiyor.Karaciğer yağlanması, mide ülseri, dalak büyümesi, solucan ve parazitlerin düşürülmesi, romatizma, gut ve hemoroid hastalarının da ilacı Kapari" dedi.
Durmuş Durmuş, Kapari bitkisinin marketlerde tomurcuğundan yapılmış turşusunun satıldığını dile getirerek, meyvesinden de turşu yapıldığını ve bunun tomurcuğundan yapılana göre daha değerli olduğunu kaydetti.

Haberin etiketleri:

Beypazarı Kapari Üretiminde


Haber okunma sayısı: 13192

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL

SİZDE GELİRSENİZ 1FAZLA OLURUZ.

Ankara Down Sendromu Yardımlaşma Derneği ve Ankara Artistik Kuaförler Derneğinin ortak Sosyal sorumluluk

OTONOMİDEN ÇAGRI “NOTERLER HAFTA SONU DA AÇIK OLSUN”

Başkent’te kurulu Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam ve alışveriş merkezi Otonomi’nin, 2. el araç alım

Yenimahalle’de kar alarmı

Başkentin kara bürünmesi ile Yenimahalle Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü karla mücadele ekipleri İlçe ve

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle’de iftar yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi tarafından Ragıp Tüzün

ATAK göreve hazır

Milli imkanlarla üretilip TSK envanterine katılan taarruz helikopteri T-129 ATAK, Kara Havacılık Komutanlığının

Davutoğlu Kırşehir'i Büyüledi !

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kırşehir Ahi Evran Külliyesi'ndeki 27. Ahilik Haftası töreninde, Ahi Evran ve o

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA