14 Ekim 2019 Pazartesi

“Kkdf'nin Kalkması Ekonomiye Doping Olacaktır”

kkdfnin-kalkmasi-ekonomiye-doping-olacaktir

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, yatırım ve ara malları vadeli ithalatında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintisinin sıfırlanmasının ekonomiyi canlandırma yönünde adeta doping etkisi yapacağını bildirdi.
13 Nisan 2015 Pazartesi 15:18

 Türker Naslı yaptığı yazılı açıklamada, sanayi üretiminde kullanılan ara malları ile yeni yatırımlar için gerekli sermaye mallarının vadeli ithalatında yüzde 6’lık KKDF’nin sıfıra indirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlandığını belirterek, bu kararından dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti. Naslı, sanayiciyi önemli bir mali yükten kurtaran bu düzenleme sayesinde üretim için gerekli girdilerin ithalatının ucuzlayacağını, böylece girdi maliyetlerinde yaşanacak düşüşle üretim yapmanın daha kolay hale geleceğini belirtti. Üretim maliyetlerindeki düşüş sayesinde sanayide çarkların hızlanacağını belirten Naslı, sanayicinin üretim şevkinin artacağını ifade etti. Üretim maliyetlerinin düşmesinin üretim artışını beraberinde getireceğini vurgulayan Naslı, daha ucuza ve daha çok üretmenin ise enflasyonu da düşürücü bir etki yapacağını anlattı. Naslı, üretim maliyetlerindeki düşüşle birlikte dış pazarda fiyat avantajı elde edecek Türk sanayi ürünlerinin rekabet gücünün de artacağını vurguladı.
“KARARIN MÜSPET ETKİLERİ EN KISA SÜREDE GÖRÜLECEKTİR”
Karardan dolayı hükümete teşekkür eden Naslı, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Üretim ve yatırım için gerekli malların ithalatında alınan yüzde 6’lık KKDF, ciddi bir mali yük oluşturuyordu. Sanayiciye ayak bağı olan bu uygulama, üretim maliyetlerini artırıcı, rekabet gücünü kırıcı etki yapıyordu. Sanayicilerimiz KKDF ödememek için peşin ithalat yoluna gidiyor, bunun için de bankalardan kredi kullanmak, yani ayrıca bir de kredi maliyetlerine katlanmak zorunda kalıyordu. KKDF uygulamasının kaldırılmış olması son derece isabetli bir karardır. KKDF’nin sıfırlanmasının ekonomiye olumlu etkileri kısa süre içinde görülecektir. Bu kararla Türk sanayicisinin yaklaşık 1 milyar dolarlık bir mali yükten kurtulacağı hesaplanıyor. Bu yükün ortadan kalkması, zincirleme bir etkiyle ara malları ve yatırım malları ithalatında girdi maliyetlerini, dolayısıyla sanayide üretim maliyetlerini düşürecek, sanayide çarkların daha hızlı dönmesini sağlayacaktır. Türk ihracatçısının dış pazarlarda rekabet gücü artacaktır. Bu cesur ve isabetli kararından dolayı hükümete teşekkür ediyoruz.”

Haberin etiketleri:

KKDF'nin kaldırılması


Haber okunma sayısı: 1246

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNCEL

SİZDE GELİRSENİZ 1FAZLA OLURUZ.

Ankara Down Sendromu Yardımlaşma Derneği ve Ankara Artistik Kuaförler Derneğinin ortak Sosyal sorumluluk

OTONOMİDEN ÇAGRI “NOTERLER HAFTA SONU DA AÇIK OLSUN”

Başkent’te kurulu Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam ve alışveriş merkezi Otonomi’nin, 2. el araç alım

Yenimahalle’de kar alarmı

Başkentin kara bürünmesi ile Yenimahalle Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü karla mücadele ekipleri İlçe ve

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle’de iftar yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi tarafından Ragıp Tüzün

ATAK göreve hazır

Milli imkanlarla üretilip TSK envanterine katılan taarruz helikopteri T-129 ATAK, Kara Havacılık Komutanlığının

Davutoğlu Kırşehir'i Büyüledi !

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kırşehir Ahi Evran Külliyesi'ndeki 27. Ahilik Haftası töreninde, Ahi Evran ve o

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA