21 Eylül 2019 Cumartesi

İSRAİL DİZ Mİ ÇÖKTÜ?

Nizamettin Şerefliler

Nizamettin Şerefliler

E-Posta : nizamettinsereflier@gmail.com

 Bilindiği gibi Türk devleti, “Mavi Marmara” saldırısında 9 Türk vatandaşını katleden İsrail’den, özür ve tazminat taleplerinde bulunmuştu; Türk tarafının bu haklı taleplerini asla kabul etmeyen İsrail’le ilişkiler, zaman içinde kopmuştu.
rn
rn

Geriye doğru baktığımızda İki ülke arasındaki ilişkiler, Arap dostlarımızı kırma pahasına da olsa, yıllar itibariyle hep iyi olmuştu. Filistinli dostlarımıza her türlü zulmü yapan, bu zalim ve terörist devletle ilişkilerimiz hiç bozulmamıştı. Ortak tatbikat yapmaktan tutun da; savunma sanayimiz ihtiyaçlarını karşılanmasına kadar her şeyimiz ortaktı.

rn
rn

Allah yüzümüze baktı da, iki ülke arasında “Mavi Marmara” olayı çıktı ve bu olay neticesinde İsrail devletiyle olan ilişkilerimiz bozuldu. Eğer aramız bozulmamış olsaydı, yıllarca Filistinli kardeşlerimize yapılan zulümlere, devlet olarak seyirci kalmaya devam edecektik.

rn
rn

Aslında aramızın bozulması, bizim ve İslam âleminin hayrına olmuştur. Yıllarca NATO tatbikatlarına Türkiye sayesinde katılabilen İsrail, Türkiye’nin şerhi yüzünden son yılardaki NATO tatbikatlarına katılamamıştır. Bildiğiniz gibi NATO tatbikatları Akdeniz’den Avrupa’ya kadar çok geniş bir alanda icra edilmektedir. Ordusunun savaş kabiliyetlerini böyle geniş bir alanda test edememesi, İsrail’i panikletmiştir.

rn
rn

Güneyinde bulunan Mısır’da iktidara Müslüman kardeşlerin gelmesi, Kuzeyinde bulunan Suriye’de Esed’in çok yakın gelecekte iktidarı kaybedecek olması, İsrail’i hayli telaşlandırmıştır.

rn
rn

Sayın Başbakanım, bunların timsah gözyaşlarına sakın inanmayın. Bilin ki bu özür inandıkları için yaptıkları bir özür değildir. Köşeye sıkıştıkları, başka çareleri kalmadıkları için bu özürde bulundular.

rn
rn

Bildiğiniz gibi sizin “Siyonizm insanlık suçudur” açıklamanıza, kabul edilemez diye Amerika’sından Avrupa’sına bütün Yahudiler nasıl tepki göstermişlerdi? Sayın Başbakanım bilesiniz ki, bunlar ellerinden gelseler, sizi ve bizi bir kaşık suda boğarlar.

rn
rn

Köşeye sıkışan İsrail’in özür dilemesinden başka bir şey de beklenemezdi. Bu özür bizi aldatmasın, yumuşamayalım, taviz de vermeyelim. Bunu söylerken Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin yakınlarına bir tazminat ödenirse de almayalım demiyorum.

rn
rn

Kuru bir özrü de kabul etmeyelim, isteklerimizin karşılanması için sonuna kadar bu işin takipçisi olalım. Tabii Filistinli kardeşlerimizi de unutmayalım, onların haklarını Birleşmiş Milletler nezdinde güvence altına almak için sonuna kadar savunalım. Eğer becerebilirsek “bağımsız bir Filistin” devletinin kurulması için Amerika ve Birleşmiş Milletlerde girişimlerde bulunalım.

rn
rn

Basınımızın İsrail Türkiye karşısında diz çöktü manşetlerine de inanmayalım. Bilin ki bu özrün arkasında Yahudi’nin bir hesabı vardır. Ben bu işin arkasında bir çapanoğlu olmasından korkarım. Uyanık olalım, “Büyük Ortadoğu Projesi” yerli yerinde dururken; Ortadoğu’da hesapları olanların, hesaplarından da vazgeçecekleri saflığına kapılmayalım.

rn
rn

Türkiye’nin Kürt sorununu çözme çabaları da Amerika ve İsrail’i korkutmuştur. Bu görüşmeler eğer barışla sonuçlanırsa; artık Türkiye’yi kimsenin tutamayacağını bütün dünya bilmektedir. İşte bu nedenden dolayıdır ki, barış görüşmelerinin başarıya ulaşmasını Amerika ve İsrail istememektedir.

rn
rn

Onların dostluğuna da güvenmeyelim. Kapattığımız kapıları tekrar açıp ta, onları içeri almayalım. Hele bu barış süreci devam ederken İsrail’le düşman kalmak Türkiye’nin zararına değil hayrınadır. Kalın Sağlıcakla!


30 Kasım 1999 Salı 00:00
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

GÜNCEL

SİZDE GELİRSENİZ 1FAZLA OLURUZ.

Ankara Down Sendromu Yardımlaşma Derneği ve Ankara Artistik Kuaförler Derneğinin ortak Sosyal sorumluluk

OTONOMİDEN ÇAGRI “NOTERLER HAFTA SONU DA AÇIK OLSUN”

Başkent’te kurulu Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam ve alışveriş merkezi Otonomi’nin, 2. el araç alım

Yenimahalle’de kar alarmı

Başkentin kara bürünmesi ile Yenimahalle Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü karla mücadele ekipleri İlçe ve

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle’de iftar yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi tarafından Ragıp Tüzün

ATAK göreve hazır

Milli imkanlarla üretilip TSK envanterine katılan taarruz helikopteri T-129 ATAK, Kara Havacılık Komutanlığının

Davutoğlu Kırşehir'i Büyüledi !

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kırşehir Ahi Evran Külliyesi'ndeki 27. Ahilik Haftası töreninde, Ahi Evran ve o

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA